A valamikori Alsódörgicséhez tartozó régi temető, mint a temetők általában remek fogódzót nyújtanak számunkra, hogy a helyi múlttal szorosabbra fűzzük kapcsolatunkat. A megmaradt sírjeleken olvasható nevek által ráadásul ez a fajta kapcsolódás könnyebb is, hiszen máig itt élt családok ősei, a ma Dörgicséjének régi nagy megalapozói, előttünk járt hús-vér emberek, „távoli ismerősök” ismerősen hangzó nevei közt járunk.
Nem példa nélküli, sőt, valahol természetes folyamat is, hogy az efféle régi temetők a feledés homályába merülnek, a sírjelek kidőlnek vagy eltűnnek, sőt, később az adott terület más funkciót is kaphat.
Dörgicse esetében azonban több részről is az az igény fogalmazódott meg, hogy e területet igenis rendbe kell tenni és ami talán még fontosabb, olyan karban kell tartani, hogy az látogatható legyen: olyan sírkert, amely közösségi összefogás révén újra a helyi emlékezet része lesz.
Ennek értelmében „Fogadd örökbe a múltat” elnevezéssel a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum szakmai vezetése mellett nyújtotta be pályázatát Dörgicse Község Önkormányzata a Balaton Fejlesztési Tanács ótemetők rehabilitációjára kiírt pályázatára.
Programunkkal az elhanyagolt, bokrokkal, kúszónövényekkel benőtt területnek nem csak az egyszeri megtisztítását célozzuk, hanem szeretnénk, ha minden megmaradt síremléknek lenne egy gazdája, aki azt ettől kezdve rendszeresen gondozná.
A programot 2023 novemberében „Szabadítsuk ki a múltat” alcímet viselő önkéntes akcióval indítottuk, melynek célja az volt, hogy egyáltalán képet kapjunk arról, hány síremlék található a növényzet takarásában.
A munkálatok során húsz sírkövet és két fémből készített emléket találtunk.
Ezeken kívül reméltük, hogy fából készült fejfákra is bukkanunk a két fő részre osztható – római katolikus és evangélikus – sírkertben, így a második önkéntes nap végén csatárláncba állva fésültük át a területet, több, az avar alatt rejtőző fa sírjelet is találva. A két programon összesen több, mint ötvenen vettek részt, örömünkre dörgicsei őslakosok és nemrégiben beköltöző családok egyaránt – hisszük, hogy a közös munka a helyi közösség erősítéséhez is vezet majd, de az evangélikus egyház, valamint a múzeum partnerszervezetei, a Bakony–Balaton Geopark, valamint a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai is képviseltették magukat.
A temetőtisztítás harmadik önkéntes napján már nem csak a zavaró növényzet eltűnésének, hanem az előbújó nárciszoknak is örülhettünk. Remekül összeszokott – de ezúttal is új tagokkal bővülő – csapatunk hangyabolyként ténykedett: egy kis csapat a madárodúk kihelyezését vállalta, míg mások a temető legtávolabbi sírjeleit is kiszabadították fogságukból, többen pedig a fák elültetésével és vadvédelmével foglalkoztak. A tiszafák mellett őshonos gyümölcsfák: vackor, sajmeggy, valamint fekete dió és vadgesztenye kerültek elültetésre.
A sírkert rehabilitációjának következő állomásaként az eredeti helyükön megőrződött két fából készült sírjelet gyűjtöttük be. A kereszteknek a földfelszín fölé csupán néhány tíz centiméternyi felső részük emelkedett ki, így külön meglepetést okozott a temető katolikus részén előkerült szép kivitelű, végein karéjos faragású, közel egy méter magas feszület megtalálása. Bár a lelet partoldali elhelyezkedésű volt, ilyen mértékű „eltemetődéséből” arra következtethetünk, hogy a környezetében álló, a 19. század végéről származó kő sírjeleknél régebbi. A másik sírjel érdekessége, hogy rajta faragott díszítés nyomai, vélhetően fűzfamotívum őrződött meg. A tárgyak tisztítását állagmegóvás követi, amely révén talán egyéb részletek is napvilágra bukkannak majd. A kiemelt sírjelek pozícióját rögzítettük, így eredeti elhelyezkedésük is visszakövethető lesz. Reményeink szerint a tárgyak – a projekt korábbi akciói során felgyűjtött fa sírjelekhez hasonlóan – a jövőben tervezett helyi gyűjteményben kapnak elhelyezést.
A temető hatalmas, 1,2 hektár kiterjedésű, amely területnek a folyamatos karbantartása meghaladja e kis közösségnek a lehetőségeit, így a sírkert felső részén nem végeztünk rehabilitációt, hanem az ott talált öt darab sírkövet (azok eredeti pozíciójának rögzítését követően) a kitisztított területen helyeztük el, ügyelve arra, hogy a protestáns temetőrészben maradjanak.
Az önkéntes alkalmakkal párhuzamosan a területen egy helyi vállalkozó eltávolította a veszélyes fákat, valamint kisebb tereprendezési munkák is zajlottak, a terület jobb megközelíthetőségének érdekében, illetve ösvény készült.
A temetőben két pihenőpadot helyeztünk el, valamint egy információs táblán olvashatók a temető történetéről szóló legfontosabb tudnivalók, a település honlapján pedig mindez bővített tartalommal és számos illusztrációval érhető el.
A projektet a Miniszterelnökség és a Balatoni Fejlesztési Tanács támogatta.